UZAVŘENÍ MANŽELSTVÍ
Manželství vzniká svobodným a úplným souhlasným projevem vůle muže a ženy, kteří hodlají vstoupit do manželství (dále jen "snoubenci"), že spolu vstupují do manželství. Sňatečný obřad je veřejný a slavnostní; činí se v přítomnosti dvou svědků.
Občanský sňatek - Snoubenci projeví vůli, že spolu vstupují do manželství, osobně před orgánem veřejné moci provádějícím sňatečný obřad v přítomnosti matrikáře.
Církevní sňatek - Snoubenci projeví vůli, že spolu vstupují do manželství, osobně před orgánem církve nebo náboženské společnosti.
PODMÍNKY A POSTUP ŘEŠENÍ
Snoubenci musí před uzavřením manželství předložit matričnímu úřadu potřebné předepsané doklady, jimiž prokazují právní způsobilost k uzavření manželství.
Rozsah předkládaných dokladů je upraven zákonem č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o matrikách").
Předkládané doklady musí mít náležitosti veřejných listin; jsou-li vystaveny orgány cizích států, musí být opatřeny potřebnými ověřeními, pokud mezinárodní smlouva, kterou je Česká republika vázána, nestanoví jinak, a úředně přeloženy do českého jazyka (podrobné informace vám sdělí kterýkoli matriční úřad).
JAKÉ DOKLADY A INFORMACE MÍT S SEBOU - OBČANSKÝ SŇATEK
„Dotazník k uzavření manželství“ obdržíte u matričního úřadu - tento tiskopis vyplní oba snoubenci a předloží jej matričnímu úřadu, v jehož správním obvodu má být manželství uzavřeno, spolu s doklady potřebnými k uzavření manželství.
Podle § 33 zákona o matrikách snoubenec, který je státním občanem ČR a je přihlášen k trvalému pobytu v ČR, je povinen matričnímu úřadu prokázat svou totožnost a k výše uvedenému tiskopisu připojit:
- doklad totožnosti - občan ČR předloží platný občanský průkaz, cizinec cestovní pas (příp. průkaz o povolení k pobytu cizince);
- rodný list - rodný list musí mít v záhlaví tyto údaje: číslo svazku, ročník, číslo strany a pořadové číslo. Duplikát rodného listu je možné si za poplatek 300 Kč opatřit na matričním úřadě v místě narození. Pokud nejsou ve Vašich rodných listech zapsána data a místa narození rodičů, je zapotřebí přiložit rodné listy rodičů nebo jejich oddací list;
- doklad o státním občanství - lze nahradit OP, CD;
- výpis údajů z informačního systému evidence obyvatel o místě trvalého pobytu - lze nahradit OP;
- výpis z evidence obyvatel o osobním stavu - lze nahradit OP;
- rodný list dítěte/dětí - máte-li spolu dítě/děti, které se narodilo před uzavřením manželství;
- rodný list dítěte/dětí nevěsty - pokud otec těchto dětí není znám a dohoda o příjmení se bude vztahovat i na toto dítě/děti;
- snoubenec, který je rozveden, předloží k žádosti o uzavření manželství rozsudek soudu o rozvodu manželství s vyznačením nabytí právní moci nebo potvrzení o rozvodu manželství, které mu vydá okresní soud, který předchozí manželství rozvedl;
- ovdovělý snoubenec předloží úmrtní list zemřelého manžela;
- nezletilý snoubenci starší 16 let musí žádat o povolení k uzavření manželství příslušný okresní soud a povolení s vyznačením právní moci doloží k žádosti o uzavření manželství.
UZAVŘENÍ CÍRKEVNÍHO SŇATKU
K uzavření církevního manželství předloží snoubenci doklady jako u sňatků občanských. K žádosti o uzavření církevního manželství předloží snoubenci oddávajícímu „Osvědčení“
Osvědčení k uzavření církevního manželství vydává matriční úřad, v jehož obvodě má být církevní sňatek uzavřen na základě písemné žádosti snoubenců a po předložení dokladů k uzavření manželství. Osvědčení nesmí být ke dni uzavření manželství starší 6 měsíců.
Vydání osvědčení, že snoubenci splnili všechny požadavky pro uzavření církevního sňatku se hradí správní poplatek - 500 Kč
UZAVŘENÍ MANŽELSTVÍ CIZINCE NA ÚZEMÍ ČESKÉ REPUBLIKY
K žádosti o uzavření manželství musí cizinec předložit tyto doklady:
- rodný list nebo rovnocenný doklad o narození, ze kterého musí být zřejmé místo a datum narození, jména, příjmení a údaje o rodičích
- potvrzení o státním občanství
- potvrzení o trvalém bydlišti a rodinném stavu, v případě, že má cizinec trvalé bydliště v ČR, musí předložit platný průkaz "Povolení pobytu pro cizince"
- vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství podle právního řádu státu, jehož je příslušníkem
- rozvedení - rozsudek o rozvodu manželství s doložkou nabytí právní moci
- ovdovělí - úmrtní list manžela-manželky, jde-li o ovdovělého cizince; tento doklad není třeba předkládat, je-li tato skutečnost uvedena v dokladu o právní způsobilosti k uzavření manželství
- potvrzení o oprávněnosti pobytu na území ČR vydané Policií ČR - odborem cizinecké policie, které nesmí být ke dni uzavření manželství starší 7 pracovních dnů
- doklady vydané ve státě, s nímž nemá Česká republika uzavřenou smlouvu, budou opatřeny razítkem APOSTILLE, případně superlegalizovány u Zastupitelského úřadu České republiky ve státě, kde byl doklad vydán.
Všechny doklady musí být přeloženy od soudního tlumočníka do jazyka českého.
DALŠÍ ÚČASTNÍCI
Tlumočník
Pokud snoubenec (popř. snoubenci) nemluví nebo nerozumí českému jazyku, nebo je snoubenec (popř. snoubenci) neslyšící, je při prohlášení o uzavření manželství nutná přítomnost „soudního tlumočníka“.
Účast tlumočníka zajišťuje jeden ze snoubenců na vlastní náklady, v případě, že je snoubenec hluchoněmý, hluchoslepý, neslyšící zajišťuje tlumočníka matriční úřad.
Bez přítomnosti tlumočníka nelze prohlášení o uzavření manželství v těchto případech učinit.
Evidence znalců a tlumočníků - http://datalot.justice.cz/justice/repznatl.nsf/$$SearchForm?OpenForm&Seq=1#_RefreshKW_select_5
Svědci
Prohlášení o uzavření manželství se činí veřejně a slavnostním způsobem v přítomnosti dvou svědků.
Po uzavření manželství se do knihy manželství zapisují jména, příjmení a rodná čísla svědků; jde-li o cizince, který nemá rodné číslo, datum a místo jeho narození.
Z uvedeného vyplývá, že se svědek při uzavření manželství prokazuje průkazem totožnosti, tzn. občanským průkazem nebo cestovním pasem.
PRÁVNÍ PŘEDPISY
Zákon č. 89/2013 Sb., občanský zákoník v platném znění
Zákona č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů ve znění pozdějších předpisů
Vyhláška č. 207/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 634/2004 Sb. Zákon o správních poplatcích
Aktualizováno k 05.01.2024